تعاریف

 1. پذیرنده : شخصیت حقیقی یا حقوقی که در وب سایت سیمنت ثبت نام کرده و اقدام به دریافت خدمات پرداخت آنلاین نموده است از این پس “پذیرنده” خوانده می‌شود.
 2. پرداخت کننده : کاربری که از طریق درگاه های بانکی وابسته به سیمنت اقدام به پرداخت آنلاین وجه به حساب پذیرنده می کند ، از این پس “پرداخت کننده” خوانده میشود.
 3. درگاه عامل : هر کدام از شرکت‌های پرداخت الکترونیک که دارای مجوز PSP از بانک مرکزی و شرکت شبکه الکترونیک پرداخت کارت “شاپرک” هستند و طرف قرارداد با سیمنت هستند و عملیات پردازش تراکنش تحت شبکه شتاب و بانک‌ها را انجام می‌دهند ، از این پس “درگاه عامل” خوانده می‌شود ، به طور مثال شرکت پرداخت الکترونیک پارسیان ، شرکت پرداخت الکترونیک پاسارگاد و شرکت پرداخت الکترونیک سامان کیش ، همگی “درگاه‌های عامل” نامیده می‌شوند.
 4. شاپرک : نام اختصاری شرکت شبکه الکترونیک پرداخت کارت می‌باشد که به عنوان مجری پردازش پرداخت‌های شبکه شتاب در بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ، فعال است.
 5. سیمنت : تمامی بسترها و تجهیزات و خدماتی که در وب سایت sayment.ir فراهم شده است ، مجموعا به طور کلی در تمام این متن با نام “سِیمنت” خوانده می‌شود.

مواد و مفاد قوانین

 1. ثبت نام در سیمنت و استفاده از خدمات ، به منزله این است که تمامی مفاد و موارد مطرح شده در این متن ، مورد پذیرش شخص “پذیرنده” است.
 2. سیمنت هر زمان که صلاح بداند مختار و مجاز به اعمال تغییرات در بندها ، مواد و تمامی موارد مطرح شده در این متن است و همواره تمامی تغییرات ، مورد پذیرش پذیرنده است. البته سیمنت تلاش می‌کند تا تغییرات را از طرق مختلف به آگاهی پذیرندگان برساند اما این برعهده‌ی پذیرنده است که همواره با بررسی این متن ، از تغییرات آگاه شود.
 3. موارد مذکور در این متن به منزله‌ی یک تعهدنامه‌ی الزام آور و یک قرارداد فی مابین “سیمنت” و “پذیرنده” است.
 4. آثار حقوقی تمامی مواد و مفاد این قوانین برای پذیرنده مادام العمر است به این معنی که هرگاه مشکل حقوقی میان پذیرنده و سیمنت یا میان پذیرنده و پرداخت کننده و یا مشکلی میان هر ۳ طرف پذیرنده ، سیمنت و پرداخت کننده بوجود آید ، پذیرنده ملزم به پاسخگویی به سیمنت و همچنین به مراجع قانونی و قضایی کشور است.
 5. سلب مسئولیت : تمام فعالیت‌های پذیرنده با مسئولیت کامل شخص پذیرنده انجام می‌شود و سیمنت مسئولیتی در قبال آثار سوء استفاده از امکانات و بستر موجود به وسیله‌ی پذیرنده ندارد. همچنین هرگونه خرید و فروشی که بین پذیرنده و پرداخت کننده صورت می‌گیرد ارتباطی به سیمنت ندارد و سیمنت صرفا بستر پرداخت الکترونیک را فراهم می‌کند و مسئولیتی در قبال معاملات و خرید و فروش بین پذیرنده و پرداخت کننده ندارد. فعالیت‌های ذیل این بند جزو فعالیت‌های ممنوعه هستند و پذیرنده حق استفاده از سیمنت را برای اینگونه فعالیت ها ندارد.

فهرست فعالیت‌های ممنوعه

 • فعالیت‌هایی که در ذیل موضوع ماده ۲۱ قانون جرایم رایانه‌ای مصوب مجلس شورای اسلامی ایران یا در فهرست مصادیق محتوای مجرمانه در این ماده قرار دارند
 • نفوذ و هک و نقض حریم خصوصی افراد
 • فروش و ارائه آثار سمعی و بصری غیر مجاز و بدون مجوز از وزارت ارشاد اسلامی
 • فروش و ارائه آثار سمعی و بصری به گونه‌ای که ناقض حقوق مؤلفین و مصنفین باشد
 • خرید و فروش اعضای بدن
 • خرید و فروش حیوانات کمیاب
 • خرید و فروش انواع سلاح گرم و سرد
 • خرید و فروش انواع آثار هنری یا نوشتاری که ناقض قوانین باشد
 • پورنوگرافی و تصاویر مستهجن
 • هرگونه فعالیت در زمینه ازدواج موقت
 • بازاریابی هرمی غیر مجاز و بدون مجوز از وزارت صنعت معدن و تجارت
 • قمار ، بخت آزمایی ، شرط بندی
 • فروش مدارک تحصیلی
 • جعل اسناد و مدارک
 • فروش دارو و موارد بهداشتی و مربوط به سلامت بدون مجوز رسمی از وزارت بهداشت
 • فروش مواد مخدر و روان گردان و مشروبات الکلی
 • فروش تجهیزات شنود و جاسوسی
 • تمامی کالاها یا خدماتی که به موجب قوانین جاری جمهوری اسلامی ایران ممنوع است
 • مبادله ارز و سکه بدون مجوز رسمی از مراجع ذیربط
 • کالاها یا خدماتی که نیاز به مجوز خاص دارند یا دارای نظامات خاص هستند
 1. توهین به پرسنل و مجموعه سیمنت تخلف محسوب می‌گردد و مطابق نظر مدیریت سیمنت برخورد می‌شود.
 2. درخصوص پیگیری مسائل و مشکلات حقوقی که نیاز به رسیدگی مراجع قضایی کشور دارند با توجه به محل فعالیت سیمنت ، پذیرنده می‌پذیرد که تمامی دعاوی و رسیدگی‌ها در مراجع استان و شهر محل فعالیت سیمنت پیگیری شود. پذیرنده به موجب این بند ، حق شکایت را در مراجع خارج از شهر تهران از خود سلب کرده است.
 3. در صورت وقوع هرگونه شکایتی که از سوی مراجع قانونی در ارتباط با پذیرنده اعلام شود ، پذیرنده می‌پذیرد که سیمنت تمامی اطلاعات هویتی پذیرنده را حسب درخواست مراجع قضایی و قانونی ، تسلیم نماید. به موجب این بند سیمنت می‌تواند تمامی موجودی پذیرنده را تا زمان حل و فصل و اتمام رسیدگی ضبط نماید و درصورت حکم رسمی مراجع قضایی ، موجودی را تسلیم مراجع نماید.
 4. خرید و فروش ارزهای اینترنتی مانند PayPal و WebMoney و Skrill و BitCoin و کارت‌های اعتباری قانونی ارزی و خرید از وب‌سایت های خارجی و در کل هرگونه پرداخت بین‌المللی “فقط و فقط” با رعایت موارد زیر مجاز است :
  • پذیرنده باید شخص پرداخت کننده را از طریق دریافت “آی.پی و اسکن مدارک هویتی مانند کارت ملی و شماره تلفن ثابت و شماره تلفن همراه و آدرس محل سکونت” احراز هویت کند و از صحت هویت وی مطمئن شود.
  • پذیرنده مسئولیت کامل هرگونه نقص در هویت پرداخت کننده را می‌پذیرد.
  • پذیرنده باید در خصوص تراکنش‌های پرداخت کنندگان نظارت دقیق داشته باشد.
  • سامانه‌های تبادلی پذیرنده باید از شفافیت کامل و عالی در خصوص معاملات ، هویت و تراکنش ها برخوردار باشد.
  • در خصوص فعالیت مندرج در این بند (بند 5) پذیرنده موافقت می‌کند که سیمنت همواره مقداری از موجودی وی را به صلاحدید مدیریت سیمنت و یا دستور کتبی مراجع قضایی و یا شرکت شاپرک به عنوان ضمانت نگهداری کند تا از بروز مشکلات حقوقی و قانونی جلوگیری شود.
 5. مسئولیت هرگونه برداشت غیرمجاز از کارت‌های شتاب ، بر عهده پذیرنده است و پذیرنده باید همواره از مشروعیت ، وجاهت ، اصالت و هویت پرداخت کننده اطمینان حاصل کند.
 6. پذیرنده در صورت نقض هریک از بندهای موجود در این قوانین ، می‌پذیرد که سیمنت برای برخورد با تخلف پذیرنده ، می‌تواند موجودی وی را ضبط کرده یا بر اساس نظر مدیریت و یا دستور کتبی مراجع قضایی و یا شرکت شاپرک، سیمنت می‌تواند پذیرنده را بر اساس تخلف صورت گرفته جریمه کند.
 7. نام و مشخصات هویتی پذیرنده عینا باید با نام و مشخصات صاحب حساب بانکی یکسان باشد ، پذیرنده به هیچ عنوان نمی‌تواند از حساب‌های بانکی سایرین برای تسویه حساب استفاده کند.
 8. تسویه حساب‌ها در سیمنت کاملا بر اساس الگو پرداخت یاری تعریف شده از سوی شرکت شاپرک و درگاه های عامل و بانک های عامل در عملیات پرداخت یاری صورت میپذیرد و سیمنت هرگونه مسولیتی بابت تاخیرهای احتمالی را از خود سلب مینماید.
 9. پذیرنده می‌بایست اطلاعات تماس دقیق و کافی خود را برای ارتباط مشتریان خود و پرداخت کنندگان خود ، در سایت خود به طور واضح نمایش دهد در غیر اینصورت چنانچه پرداخت کننده ، اطلاعات تماس پذیرنده را از سیمنت بخواهد ، سیمنت مجاز به ارائه اطلاعات است.
 10. سیمنت همواره بر فعالیت پذیرندگان به صورت تصادفی نظارت می‌کند ، بدیهی است در صورت مشاهده تخلف ، سیمنت می‌تواند بدون اطلاع قبلی حساب کاربری پذیرنده را به حالت تعلیق درآورده و موجودی وی را ضبط نماید.
 11. پذیرنده موظف است قبلا برای تمامی کالاها یا خدماتی که ارائه می‌دهد ، مجوزهای قانونی لازم را از ادارات و سازمان ها یا وزارت خانه‌های ذیربط دریافت کرده باشد.
 12. پذیرنده موظف است اطلاعات هویتی پرداخت کنندگان را بررسی کند و پس از احراز هویت و اطمینان از صحت اطلاعات هویتی ، اجازه پرداخت را به آن‌ها بدهد.
 13. سیمنت هر زمان که نیاز باشد ممکن است برای برخی تراکنش‌ها ، اطلاعات هویتی پرداخت کننده را از پذیرنده طلب کند و درصورتی که پذیرنده به هر دلیل از ارائه‌ی این اطلاعات امتناع ورزد یا به هر دلیل نتواند ارائه کند ، موظف است حسب مورد و مشکل پیش آمده ، خسارات وارده را جبران کند و در این صورت مسئولیت های تمامی تراکنش های پرداخت کنندگان بر عهده پذیرنده خواهد بود.
 14. هزینه کارمزد هر تراکنش در سیمنت به میزان ۱% از آن تراکنش با سقف قیمت توافقی با هر پذیرنده است که این هزینه با نظر و انتخاب پذیرنده می‌تواند از خود پذیرنده کسر شود یا اینکه به مبلغ کل تراکنش اضافه شود تا پرداخت کننده آن را بپردازد.
 15. ارسال هر پیامک جهت اطلاع رسانی ورود ، انجام تراکنش ، تسویه حساب و… که تعیین ارسال یا عدم ارسال آن با پذیرنده است ، دارای هزینه 20 تومان به ازای هر پیامک است. بدیهی است درصورتی که پذیرنده ارسال پیامک را در سیمنت غیرفعال کند ، هزینه‌ای از او کسر نخواهد شد.
 16. حداکثر تا ۱۴ روز بعد از اولین تراکنش موفق ، دو نسخه حقیقی از قوانین و قرارداد فی مابین پذیرنده و سیمنت به همراه توضیحات و راهنمای کامل بهره‌برداری از خدمات به آدرس پستی پذیرنده ارسال می‌گردد و پذیرنده باید شخصا نسبت به امضا و ارسال قرارداد به همراه رونوشت از مدارک هویتی از طریق پست اقدام نماید. در غیر اینصورت تا زمان دریافت مدارک ، ارائه‌ی خدمات به پذیرنده تعلیق می‌گردد.
 17. پذیرنده علاوه بر موارد فوق ، با موارد مندرج در قوانین جرایم رایانه‌ای ، قانون تجارت الکترونیکی ، بخشنامه‌های وزارت صنعت ، معدن و تجارت و کلیه‌ی قوانین جاری کشور جمهوری اسلامی ایران موافق است و آن‌ها را می‌پذیرد.